ICMP
ICMP 2021 Videos & Photographs
Plenary Speakers
Thematic Sessions
Awards
Public Lecture
ICMP Human Rights Session
Satellite Meetings
Topological Phases of Matter
Summer School on Current Topics in Mathematical Physics
ICMP Interactive Programme
YRS
YRS 2021 Videos & Photographs
Mini-Course Lectures
YRS Thematic Sessions
YRS Interactive Programme
Registration
Register Here
Financial Support
Accommodation
Travel & Local Information
Transportation
Mobility
Practical Information
CERN
Covid-19
Venues
How to find us?
Contributed Talks & Posters
Abstract Submission
Sponsors & Exhibitors
ICMP Sponsors
ICMP Exhibitors
ICMP Sponsorship & Exhibition opportunities
Exhibitor Opportunity
Sponsoring Options
✕
S7
Partial Differential Equations
ORGANIZERS
László Székelyhidi
(Leipzig University)
Vlad Vicol
(CIMS New York University)
SPEAKERS
Maria Colombo
(EPF Lausanne)
Mikaela Iacobelli
(ETH Zurich)
Toan Nguyen
(Penn State University)
Sam Punshon-Smith
(Brown University)
Luis Silvestre
(University of Chicago)
Tristan Buckmaster
(Princeton University)
S8
Probability and Random Structures
ORGANIZERS
Gady Kozma
(Weizmann Institute of Science)
Hendrik Weber
(University of Bath)
SPEAKERS
Ilya Chevyrev
(University of Edinburgh)
Shirshendu Ganguly
(UC Berkeley)
Christophe Garban
(Université Lyon 1)
Massimiliano Gubinelli
(University of Bonn)
Tyler Helmuth
(Durham University)
Tom Hutchcroft
(University of Cambridge)
S9
Quantum Field Theory
ORGANIZERS
Alberto Cattaneo
(University of Zurich)
João Penedones
(EPF Lausanne)
SPEAKERS
Nils Carqueville
(University of Vienna)
Clay Cordova
(University of Chicago)
Thomas Faulkner
(University of Illinois)
Petr Kravchuk
(Princeton University)
Si Li
(YMSC Tsinghua University)
Nicola Pinamonti
(Department of Mathematics, University of Genova and INFN sez. di Genova)
S10
Quantum Information
ORGANIZERS
Nilanjana Datta
(University of Cambridge)
David Pérez-García
(ICMAT Universidad Complutense de Madrid)
SPEAKERS
Steven Flammia
(AWS Center for Quantum Computing)
Laura Mančinska
(QMATH University of Copenhagen)
Ion Nechita
(CNRS - LPT Toulouse)
Renato Renner
(ETH Zurich)
Michael Walter
(University of Amsterdam & QuSoft)
Andreas Winter
(ICREA and UAB Barcelona)
S11
Quantum Mechanics and Spectral Theory
ORGANIZERS
Svetlana Jitomirskaya
(UC Irvine)
Gianluca Panati
("La Sapienza" University of Rome)
SPEAKERS
Riccardo Adami
(Politecnico di Torino)
Horia Cornean
(Aalborg University)
Alexander Elgart
(Virginia Tech)
Johannes Kellendonk
(Institut Camille Jordan, Université Lyon 1)
Wencai Liu
(Texas A&M University)
Leonid Parnovski
(University College London)
S12
String Theory and Quantum Gravity
ORGANIZERS
Samson L. Shatashvili
(Trinity College Dublin - Simons Center for Geometry and Physics, Stony Brook)
Erik Verlinde
(University of Amsterdam)
SPEAKERS
Jan de Boer
(University of Amsterdam)
Miranda Cheng
(University of Amsterdam)
Matthias Gaberdiel
(ETH Zurich)
Davide Gaiotto
(Perimeter Institute for Theoretical Physics)
Robert C. Myers
(Perimeter Institute for Theoretical Physics)
Herman Verlinde
(Princeton University)
THEMATIC SESSIONS
SESSIONS 1 - 6